Temat dnia: Jak powstała Warszawa?
Utrwalenie wiersza: " Katechizm polskiego dziecka".
Piosenka do zabawy :"Jedzie pociąg z daleka".
"Jak powstała Warszawa?" - formułowanie odpowiedzi na pytanie na podstawie legendy "Wars i Sawa".
Wars i Sawa
Joanna Kończak
Gdy rybak Wars wypłynął na połów, zobaczył w rzece dziwną, wielką rybę. Z ciekawości podpłynął bliżej. to nie była ryba, ale syrena. Miała ciało pięknej dziewczyny i rybi ogon. Nazywała się Sawa. wars zakochał się w syrenie, a ona w nim.
Syrena nie chciała dłużej żyć w rzece. W magiczny sposób ogon Sawy odmienił się w ludzkie nogi. Szczęśliwa para zamieszkała w chacie nad Wisłą. Pewnego razu zapukał do nich gość. To był książę Ziemomysł, który zgubił się na polowaniu. Wars i Sawa nie wiedzieli, jak ważna osoba do nich trafiła. z dobroci przyjęli wędrowca pod dach, nakarmili i przenocowali. Książę wyznał potem, kim jest. Podziękował szczerze za pomoc i powiedział:
" Ziemie te na zawsze Warszowe zostaną". Warszawa zyskała więc swoją nazwę, by wszyscy pamiętali o dobrym sercu Warsa i Sawy.
Pytania do treści legendy:
- Co zobaczył rybak, gdy wypłynął na połów?
- Co się okazało, gdy podpłynął bliżej?
- Jak wyglądała syrena?
- Jak miała na imię?
- Co się stało, gdy rybak i syrena zakochali się w sobie?
- Gdzie zamieszkała szczęśliwa para?
- Kto pewnego dnia zapukał do ich chaty?
- Wars i Sawa nie wiedzieli, że ten człowiek to książę.
Jak go przyjęli?
- Jak odwdzięczył się książę gospodarzom?
- Od czego Warszawa uzyskała swą nazwę?
3 - latki
Dziecko wykleja plasteliną postać Syrenki Warszawskiej.
4- latki
"Wars i Sawa"- praca z Karta pracy 2 nr 33.
Dziecko wskazuje na obrazku, które elementy mogą być prawdziwe, a które - zmyślone. Rodzic opowiada dziecku, że dowody historyczne świadczą o tym, że nad Wisłą najpierw powstała osada rybacka, która się stopniowo powiększała i z której powstała wieś Warszawa. Książęta mazowieccy mieli tu jedną ze swoich siedzib. Przybywało ludzi, którzy budowali tu swoje domy i pracowali.
Dziecko z karty pracy nr 33 skreśla elementy, które nie pasują do Warsa, Sawy i ich otoczenia ( zegarek, telefon, motorówka, gitara, słuchawki, aparat, skuter) i wyjaśnia dlaczego. Dziecko zastanawia się, czym mógł dawniej pływać Wars - chętnie dziecko dorysowuje prostą łódź na osobnej kartce.
Syrenka została symbolem Warszawy i znajduje się w herbie tego miasta. Oto herb Warszawy:
Zestaw ćwiczeń ruchowych:
- "Zwiedzamy Polskę" - zabawa przy piosence "Jedzie pociąg z daleka".
- "Mali żołnierze" - dziecko maszeruje dookoła pokoju podnosząc wysoko kolana. Na słowa rodzica: saperzy na poligonie - dziecko czołga się po podłodze.
- „Ruchomy dywan” – dziecko leży na dywanie, z rękoma blisko ciała. Na hasło R. dziecko przetacza się w jedną stronę . Kiedy doturla się do ściany, próbuje przetoczyć się w drugą stronę.
Dla chętnych:
"Warszawska syrenka" - wykonanie pomnika z plasteliny.
Dziecko wykonuje czynności według instrukcji. Dziecko z pomocą rodzica lepi postument, postać kobiety z ogonem ryby, miecz, który dołączy do uniesionej prawej reki, tarczę, którą doklei do lewej ręki trzymanej przy piersi.
Rodzic przekazuje dziecku informację, że ten pomnik stoi w Warszawie nad Wisłą.
Na tarczy Syrenki widnieje orzeł w koronie i napis Warszawa.
Miłego dnia Muszelki!!!☺️💙💛💜💗
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz